A szülés utáni depressziónak számtalan területen megjelenhetnek a tünetei.
Jellegzetes tünetek:
- Hangulati nyomottság
Általában a reggeli órákban jelentkezik a legsúlyosabb formában, de többé-kevésbé állandóan fennáll. Előfordulhat étvágytalanság vagy falásrohamok. - Kedvetlenség
Ez megnyilvánulhat abban, hogy a korábban örömmel végzett tevékenységek már nem okoznak élvezetet, de megmutatkozhat a baba és a vele kapcsolatos teendők iránti érdeklődés elvesztésében is. - Motivációhiány
Az érintett nem érez késztetést arra, hogy bármilyen dologba belefogjon.
Az apáknál kialakult szülés utáni depresszió jelei:
- csökkenő szexuális vágy, intimitás kerülése
- nagyobb elégedetlenség a házassággal szemben
- negatív(abb) érzések a baba felé
- alvászavarok
- dühkezelési nehézségek
- fokozott agresszivitás
- hízás/ fogyás
- szociális kapcsolatok kerülése
- fásultság
- motiválatlanság
Mindezeken túlmenően előfordulhat enerváltság, alvászavar, álmatlanság, étvágytalanság, a szexuális vágy lanyhulása vagy teljes elvesztése is.
Ilyen esetben az anya nehezebbnek tapasztalja a kapcsolat kialakítását és elmélyítését gyermekével, sokszor teherként éli meg azt, mely miatt gyakran előfordul a bűntudat, lelkiismeretfurdalás. Az anya alacsony önértékeléssel rendelkezik, alkalmatlannak gondolja magát, szigorú elvásárokat támaszt majd a kudarcélményeket nehezen dolgozza fel. Gyakori panasz az újonnan szült nők körében, hogy nehezen koncentrálnak, határozatlanok, feledékenyek, sokszor szuicid gondolatokat is tapasztalnak.
Amennyiben a tünetek két hétnél tovább fenn állnak és a szülést követő három hónapban jelentkeznek, akkor nagy valószínűséggel szülés utáni depresszióról van szó.
További hiteles információ: