Régóta tudjuk, hogy a nőket körülbelül kétszer akkora eséllyel diagnosztizálják depresszióval, mint a férfiakat. Rengeteg kutatást végeztek és végeznek ma is, hogy megmagyarázzák, miért is van ez így, de még mindig vannak olyan területek, amelyek tisztázatlanok.
Egyesek szerint a biológia a ludas: a nők eleve érzékenyebben reagálnak a stresszre, a limbikus rendszerük hiperaktív, melyek leginkább a pubertáskorban beköszöntő hormonális változásoknak köszönhetőek. Ezt támasztják alá az olyan megfigyelések is, melyek során terhes, frissen szült, vagy éppen a (peri)menopauzában lévő nőket vizsgálta- ilyenkor még fokozottabban vannak ugyanis kitéve a depressziónak.
Az is biztosnak látszik, hogy vannak szociális vonatkozásai is ennek a kérdésnek: a férfiak még mindig nehezebben nyitnak és kérnek segítséget, így rengeteg esetben még csak nem is diagnosztizálják őket. A nők sokkal szívesebben és könnyebben kérnek, illetve kapnak segítséget, legyen szó akár a családról, akár hivatásos szakemberről.
Tudjuk azt is, hogy vannak olyan tényezők, amelyek nem számítanak, ilyen például a kor. Ugyan a legfrissebb kutatások már kezdenek afelé hajlani, hogy a nőknél fiatalabb életkorban jelenik meg a depresszió, ezt egyelőre nem tekintik mérvadó faktornak. Örökölhetőség szempontjából sincs különbség: ha már jelen volt a családban, nemtől függetlenül hajlamosabb lesz az egyén a depresszióra.
De milyen különbségek vannak a férfiak és a nők között depresszió szempontjából?
- a nők hajlamosabbak hízni, míg a férfiak inkább veszítenek a súlyukból
- a nők több tünetet érzékelnek magukon, mint a férfiak, ezeknek azonban inkább csak a mennyisége, semmint a minősége különbözik
- bár a nők körében nagyobb az öngyilkossági kísérletek aránya, a férfiak körében gyakrabban végződnek halállal ezek a kísérletek. A módszereik is eltérnek: a nők általában gyógyszeres túladagolással próbálkoznak, míg a férfiak erőszakosabb utakat választanak ( fegyver, akasztás,…)
- a nőknél súlyosabb lefolyású általában a depresszió, és gyakrabban is alakul ki náluk ismételten
- a nők hajlamosabbak a szezonális depresszióra, mint a férfiak
- nem ritka, hogy valamilyen hormonális változás triggereli a depressziót a nőknél. Ilyen lehet a menstruáció előtti, a terhesség és a szülést követő időszak, vagy éppen a perimenopauza. De, hogy semmiképp ne legyen egyszerű a válasz: egyelőre nem tisztázott, hogy hormonálisan milyen folyamatok vagy változások indíthatják be vagy éppen súlyosbíthatják a depressziót. Ez a kérdés leginkább a nőknél érdekes, hiszen az ő hormonrendszerük jóval összetettebb és komplikáltabb a férfiakénál. Nem elég, hogy életszakaszonként ( pubertás, szülés, menopauza,…), de még ciklusszakaszonként is folyamatosan változik a hormonok aránya.
- másképp reagál a két nem az antidepresszánsokra is. Abban, hogy a nők vagy a férfiak reagálnak-e jobban, nem sikerült egyelőre megegyezni a kutatóknak, de az biztos, hogy van eltérés.
Ahogyan életünk oly sok területén, itt is rengeteg eltérés van a két nem között.Nincs ez másképp a depresszió esetében sem, egy azonban mindenképp közös: segítségért szakemberhez érdemes fordulni!
Zsolt Eszter írása
HIvatkozások:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18058282/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21047157/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9427872/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33193645/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5286730
Kapcsolat
- +36 30 903 2468
- hello@anyautam.trms.hu
- 7030 Pécs, Barázda utca 33.
- facebook.com/anyautam
- @anyautam