Szülésre felkészülés bábai szemléletben

Többféle szakember tart szülésre felkészítő tanfolyamot, én a bábai szemléletű felkészülésről írok most.

Minden nő tud szülni, de ebbe a tudásba már nem növünk bele, nem látjuk kamaszlánykét így kell egy inspiráció, aminek segítségével megértjük, majd elhisszük, majd felengedjük ezt a tudást. Ráadásul a párunknak sincs könnyű dolga apaként beleállni ebbe az új helyzetbe, amikor kisbabánk születik.

A szülésfelkészítőn átbeszéljük a női test csodás működését, a fizikai és lelki folyamatok összefüggéseit- hogyan tudjuk segíteni a testünk megnyílását, s már támogatjuk is, hisz az egészséges információk feloldják az ismeretlentől való félelmeket. Beszélünk a belső folyamatokról, amik a saját fogantatásunk előttről is hatnak és családi mintázatokkal szövik be az életünket, és a konkrét fizikai történésekről amiket tapasztalhatunk a nagy napon. Támpontokat kapunk ahhoz, hogy mikor érdemes kórházba indulni/ bábákat hívni. Végig vesszük a kórházi és a bábai protokoll alapjait- mindkettőt ismerve a szülő pár jobban eligazodik a választási lehetőségek között és könnyebb megérteni, ha olyan helyzet áll elő, amikor nincs választás, hogy mi miért történik- csökkentve a traumatizálódás lehetőségét.

A szülési fájdalom lelki hátterét megismerve nagyobb összefüggésében látjuk ezt a témát- a természetes és gyógyszeres fájdalomcsillapítási lehetőségekkel felvértezve stresszmentesebben vághatunk bele ebbe a kalandba.

 A szülői kompetenciaérzés tudatosításán keresztül megértjük miért érdemes felelősséget vállalni a döntéseinkért, hosszú távon miként profitálunk a belsőnkből fakadó erőből. Időt adunk az apaság folyamatának- hisz oly kevés szó esik általában Rólatok a szülés kapcsán- és oly fontos védőbástyái vagytok a családnak. A párkapcsolat hullámzásai, a lelki mélységek, magasságok, a szexualitás témája mindenkit érintő, fontos változásokon mennek keresztül, érdemes előre felkészülni, hisz a család egyben maradása múlhat azon, hogy hogyan éljük meg a kapcsolat változását.

A nagyszülők szerepe és a velük való kapcsolódás is szerves része lesz a gyermekünk életének, erről is beszélünk. A nagyobb testvérek felkészítése, a bennük zajló folyamatok ismerete sok nehézségen segítheti át az újdonsült családot. Gyakorlatban jól hasznosítható tippeket vihetünk magunkkal a családi rendszer újra tervezéséhez.

A szüléssel nem csak véget ér a várandós időszak, hanem hatalmas kaliberrel elindul egy új életszakasza a családunknak, ahol a mindennapokban használható gyakorlati praktikák megkönnyítik a változáshoz alkalmazkodást. Átbeszéljük a szoptatás, a babagondozás (elsősorban a természetes módszerek lehetőségeit), a hordozás, együttalvás, pelenkázási lehetőségek, válaszkész nevelés, hasfájás, sírás, lázcsillapítás, orvosi vizsgálatok témaköreit, amiket az első babát váró párok még unalmasnak tartanak, de a szülés utáni hónapokban gyakran visszajelzik, hogy „életmentő” tudásanyagot halmoztak fel.

A tanfolyam interaktív- lehet kérdezni, hozzászólni, megvitatni. Aki szeretné a szülésre felkészülés után egy Babázó című tanfolyamon műanyag babával gyakorolhatja az elhangzottakat.

Fontos, hogy a gyermekünk érkezéhez ne elvárásokkal, hanem nyitottsággal induljunk, hisz a legnagyobb csoda mellé a legnagyobb nehézségeket is kapjuk, amire érdemes felkészülni. A pozitív hozzáállás nem a problémák eltagadása, hanem a tudatos felvérteződés. Szülővé válni a legnagyobb önismereti út.

 

Bóni Tünde független bába írása

Kapcsolat

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük